Techniki kreatywnego myślenia >> Łańcuch poziomów

Technika kreatywnego myślenia łańcuch poziomów jest bardzo dobra do generowania nowych pomysłów, produktów i usług.  Służy do tego sieć przedmiotów, produktów i pomysłów, powiązanych ze sobą poprzez uogólnianie (poziom wyżej) lub ukonkretnianie (poziom niżej). Zacznij od czegoś co robisz w obszarze, w którym szukasz pomysłu. Następnie generuj ciąg przedmiotów lub koncepcji, które są albo bardziej ogólne (abstrakcyjne), albo bardziej konkretne (przykładowe). Za każdym razem, gdy twój łańcuch sprawia, że ​​wpadasz na jakiś pomysł, zatrzymaj się i zanotuj go. 

Przykładowy problem: Jak uatrakcyjnić stronę www?

Zaczynamy od strony www i poprzez uogólnienie przechodzimy do internet. Ukonkretniając internet schodzimy poziom niżej do surfowania itd.

Technika kreatywności - Łańcuch poziomów

Rys. 1. Łańcuch poziomów

W pewnej chwili pojawia się pomysł. Może po upływie określonego czasu wysyłać komunikat informujący o ilości czasu spędzonego przed ekranem i ostrzegający przed uzależnieniem? Może wprowadzić taką funkcjonalność dla rodziców, którzy chcą kontrolować czas spędzany przez dzieci przed komputerem? Pojawiające się pomysły trzeba oczywiście rozwinąć i dopracowywać.  Ważne jest to, żeby nie analizować skojarzeń w łańcuchu. Niech pojawiają się swobodnie, z przerwami na notowanie pomysłów.

Opcja: można zbudować łańcuch wykorzystując do tego celu pocztę elektroniczną. Osoba na początku łańcucha, wysyła e-mail do kolejnej osoby, ze stworzonej do tego celu listy kontaktowej, a ta do następnej. Każdy odbiorca ma za zadanie dopisać do łańcucha jeden element.

Możesz skomentować wpis, lub utworzyć trackback z własnej strony.

5 komentarzy do “Techniki kreatywnego myślenia >> Łańcuch poziomów”

 1. Jarek napisał(a):

  Pani Magdo, skąd bierze Pani pomysły na te wszystkie swoje artykuły zamieszczane na blogu? 🙂

  • Magda napisał(a):

   Jesteśmy w dziale KREATYWNOŚĆ Panie Jarku 😀 Wspomagam ją literaturą przedmiotową 🙂

 2. Jarek napisał(a):

  Każdy nowy element łańcucha jest zaczynem do powstania nowego pomysłu mającego na celu rozbudowę głównego zadania. Czy tak należy to rozumieć Pani Magdo ?

 3. Eli napisał(a):

  Świetny blog! Tak trzymać!

Skomentuj