Zasady projektowania >> Złoty podział i reguła trójpodziału

Złoty podział

Matematyka jest królową nauk i fundamentem wszechświata więc nie ma nic niezwykłego w tym, że znajduje zastosowanie także w grafice. Jednym z przykładów jest tzw. złoty podział, określany też jako złota proporcja, boska proporcja, złoty środek czy złota liczba. Już od czasów starożytnych inspiruje on artystów z różnych dziedzin sztuki gdyż oparte na nim dzieła są zrównoważone i przyjemne w odbiorze.

Złoty podział

Jest to taki podział odcinka, w którym stosunek całości do większej części jest taki sam jak części większej do mniejszej i jest bliski liczbie φ, której wartość wynosi 1,6180339… .

Złoty podział

Złoty podział

Ciąg Fibonacciego

Powiązany ze złotym podziałem ciąg liczb naturalnych od 0 do nieskończoności, w którym każda liczba jest sumą dwóch liczb poprzedzających. Ma on taką właściwość, że podzielenie dowolnej liczby ciągu przez liczbę ją poprzedzającą daje wynik oscylujący wokół liczby φ. Iloraz jest tym bliższy złotej proporcji im większe liczby dzielimy.

Ciąg liczb Fibonacciego

Ciąg liczb Fibonacciego

Złoty prostokąt

Na złotym podziale i ciągu liczb Fibonacciego można zbudować prostokąt, którego stosunek boków jest zbliżony do liczby φ. Jeśli podzielimy go na kwadrat i kolejny prostokąt to boki powstałego mniejszego prostokąta będą w takiej samej, złotej proporcji. Jeśli przeprowadzimy kilka takich podziałów i połączymy przeciwległe wierzchołki kwadratów wypukłą linią otrzymamy złotą spiralę, która jest narzędziem przydatnym przy budowie zrównoważonej kompozycji.  Najsilniejszym jej punktem będzie centralny punkt spirali i tam należy umieszczać kluczowe elementy projektu.

Złoty prostokąt

Złoty prostokąt

Reguła trójpodziału

Jest uproszczoną koncepcją złotego podziału. Jeśli utworzymy siatkę  dzielącą naszą kompozycję na 9 równych części to przecięcia linii podziału będą stanowiły mocne punkty kompozycji.

Reguła trójpodziału

Reguła trójpodziału

Na złotym podziale zostało opartych wiele projektów, w tym również projekty stron internetowych i logotypów znanych firm ale to nie znaczy, że należy się do niego bezwzględnie stosować. Wszystko zależy od  założonego celu i naszej kreatywności.

 

Możesz skomentować wpis, lub utworzyć trackback z własnej strony.

8 komentarzy do “Zasady projektowania >> Złoty podział i reguła trójpodziału”

 1. Jarek napisał(a):

  Bardzo ciekawy artykuł na tak istotny temat jak trójpodział i złoty podział. Opisane najważniejsze aspekty w/w reguł a zamieszczone przykłady graficzne pozwalają na wstępne zapoznanie się z zasadami poprawnej kompozycji.

 2. Maciej Blażejczyk napisał(a):

  Bardzo ciekawey artykuł. Z pewością osoby początkujące duzo skorzystają czytając go. 🙂

 3. marekczek napisał(a):

  Bardzo fajnie opisane. W sumie nigdy wcześniej nie spotkalem się z tym zagadnieniem. Powinni tego uczyć w szkołach, bo to może mieć faktycznie duże znaczenie… na nasze codzienne życie. W końcu złota proporcja nie wzięła sie z niczego i jest szeroko stosowana. Proszę bardzo oto choćby pierwszy z brzegu przykład http://brandpro.pl/boski_branding więc coś musi w tym być 🙂

 4. Magda napisał(a):

  Bardzo dobry, treściwy artykuł. Dziękuję bardzo i życzę powodzenia!
  pozdrawiam,
  Magda

Skomentuj