Projektowanie graficzne >> Zasady projektowania > Kontrast

Kontrast

Co to jest kontrast?

Kontrast to dostrzegalna różnica w wyglądzie, która odróżnia dany obiekt od innych obiektów kompozycji i/lub od otaczającego tła, np. czarny kwadrat na białym tle tworzy kontrast kolorystyczny.

Funkcje kontrastu

Kontrast służy przyciągnięciu uwagi odbiorcy, wywołaniu emocji, budowaniu hierarchii i obszarów dominujących, które powinny jak pierwsze wpaść w oko obserwatora.  Kontrast czyni projekt i zawarty w nim komunikat bardziej interesującym, zrozumiałym i czytelnym. Jest on nieodłączną cechą dobrze zaprojektowanej kompozycji.  Jako środek artystyczny charakteryzuje się bardzo dużą elastycznością. Może być tak subtelny, że prawie niezauważalny lub dobitny i potężny. Zasadą jest jednak unikanie umieszczania w projekcie elementów zbyt do siebie podobnych. Różnice powinny być wprowadzane celowo i zdecydowanie, zwiększając czytelność i wiarygodność przekazywanego komunikatu. Odpowiedź na pytania typu „Czy te dwa kształty są różne czy takie same?” powinna być szybka i nie może budzić wątpliwości.
Brak kontrastu to neutralność, monotonia i nuda lub co gorsza nieczytelność.

Rodzaje kontrastu i sposoby jego budowania

Kontrast buduje się poprzez zestawienie tych samych parametrów o różnych wartościach, jest więc wiele sposobów, w jaki możemy go osiągnąć.

Rodzaje kontrastu

Rodzaje kontrastu

Poczynając od elementów projektowania można zastosować kontrast pomiędzy zapełnioną a pustą przestrzenią, liniami cienkimi i grubymi, prostymi i krzywymi czy poziomymi i pionowymi.

Kształty geometryczne utworzą kontrast z kształtami organicznymi a czcionka normalna z pogubioną. Można zastosować teksturę w niewielkim oddaleniu od obszaru jednolitego lub zestawić tekstury kontrastujące ze sobą zastosowanym wzorem.

Kontrast skali

Kontrast skali

Do budowania kontrastu  często wykorzystywana jest zmiana skali. Różnicowanie proporcji w kompozycji odróżnia elementy ważniejsze od tych mniej ważnych.  Zmiana rozmiaru może również posłużyć do wywołania wrażenia wzrostu czy głębi przestrzennej.

Kontrast kolorystyczny

Kontrast kolorystyczny

Potężnym narzędziem kontrastu jest kolor, gdzie zestawia się kolory komplementarne ale o tym napiszę więcej przy okazji omawiania koła kolorów.

Możesz skomentować wpis, lub utworzyć trackback z własnej strony.

4 komentarze do “Projektowanie graficzne >> Zasady projektowania > Kontrast”

  1. Anna napisał(a):

    Dzięki za przydatne info! Na pewno wykorzystam:)

Skomentuj