Elementy projektowania >> Kolor > Znaczenie kolorów neutralnych

Barwy neutralne często służą jako tło dla pozostałych kolorów ale mogą również występować samodzielnie. Pod wpływem działania kolorów sąsiadujących kolory neutralne stają się cieplejsze lub chłodniejsze.

kolory neutralne

Kolory neutralne

Kolor czarny

Kolor czarny ma bardzo wiele znaczeń. W znaczeniu pozytywnym symbolizuje elegancję, władzę i prestiż. W negatywnym – śmierć, strach, noc, niewiadomą, złe siły i tajemnicę.

W wielu krajach europejskich czarny jest kolorem żałoby, w Chinach to kolor małych chłopców a w Japonii – symbol dorosłości i doświadczenia.

W projektowaniu, w zależności od obszaru zastosowania i kombinacji z innymi kolorami, czarny może być konserwatywny lub nowoczesny. Trudno bez niego uzyskać atmosferę tajemniczości, dramatyzmu czy formalności. Powszechnie stosowany w branżach oferujących artykuły luksusowe. Czarne opakowanie dodaje elegancji oraz sprawia, że produkt wydaje się cięższy i więcej warty.

Kolor biały

Biel symbolizuje dobro (anioły, białe kłamstwa). Kojarzy się z czystością i cnotą (białe suknie ślubne) oraz służbą zdrowia – lekarzami, pielęgniarkami czy dentystami.

W Indiach i Chinach biały jest kolorem żałoby a w kulturze japońskiej oznacza młodość i brak doświadczenia.

W projektowaniu biały jest często używany jako tło, pozwalające dominować innym kolorom. Poprzez skojarzenie z czystością, bezpieczeństwem i prostotą jest odpowiedni dla branż porządkowych,  medycznych oraz związanych z wysoką technologią.

Kolor szary

Czysty szary jest odcieniem czerni. Jest to klasyczny i ponadczasowy kolor, dodający godności i powagi. Często używany w korporacjach gdzie kluczem jest formalność i profesjonalizm (prawnicy, branże finansowe).  Chociaż szary jest spokojny i beznamiętny,  jego ciemne odcienie mogą działać przygnębiająco. W dużych ilościach staje się nudny, dlatego dobrze jest łączyć go z innymi kolorami. W niektórych projektach jasny odcień szarości może zostać użyty w zastępstwie białego lub odcień ciemny – w zastępstwie czarnego.

Srebrny

Srebrny, szczególnie świecący i metaliczny, jest chłodny ale ma więcej życia i radości od szarego. Poprzez skojarzenie z metalem szlachetnym symbolizuje bogactwo, wytworność i wysoką jakość. Może kojarzyć się zarówno z nowoczesną technologią, jak i z dostojeństwem i elegancją.  Ma działanie uspokajające.

Kolor brązowy

Neutralny i ciepły kolor brązowy kojarzy się z naturą – ziemią, skałami i drzewami. Symbolizuje niezawodność, solidność i prostolinijność ale może kojarzyć się również z niedolą i pesymizmem.
W projektowaniu brąz jest zwykle używany w charakterze tła (tekstury). Poprzez skojarzenie z ziemią brązowy jest odpowiedni do branż związanych z rolnictwem. Jasne odcienie brązu sugerują porządek, otwartość i życzliwość, średnie kojarzą się z naturą i zdrową żywnością, ciemne – w kombinacji ze złotym lub kremowym – dodają wytworności i elegancji. Odcienie ciemne mogą czasami zastąpić czerń.

Beżowy

Beż ma ciepło z brązu i chłód z bieli. W zależności od kolorów otaczających może przyjmować tony ciepłe lub chłodne. Może być spostrzegany jako nudny i konserwatywny. Zwykle używany jako tło w papierach teksturowanych.

Kremowy

Kolor zawierający odrobinę ciepła z brązu i dużo chłodu z bieli. Spokojny i elegancki, budzi skojarzenie się z historią. Może występować w charakterze tła lub, w zastępstwie bieli, posłużyć do rozjaśniania kolorów ciemniejszych.

 

Możesz skomentować wpis, lub utworzyć trackback z własnej strony.

Skomentuj